Z SERCEM I PROFESJONALNIE CZYNIMY CZŁOWIEKA SZCZĘŚLIWYM
Elżbietanki seniorom. Projekt w ramach programu Aktywni+ „By umieć być w swoim wieku” połączył pokolenia w Cieszynie

To było sześć bardzo intensywnych miesięcy, pełnych różnorodnych wydarzeń skierowanych do seniorów z powiatu cieszyńskiego, ale i młodszych osób również. O to, by nie zabrakło okazji do wspólnych spotkań i integracji międzypokoleniowej zadbała Fundacja św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie.

Fundacja św. Elżbiety Węgierskiej powstała w 2011 roku i jest ściśle związana z historią Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety III Zakonu Regularnego św. Franciszka w Cieszynie. Siostry i ich świeccy współpracownicy od 110 lat służą ludziom chorym i całej społeczności Śląska Cieszyńskiego, prowadząc obecnie Centrum Medyczne, Ośrodek Medyczny Sióstr Elżbietanek, Dom Opieki Kana, Rodzinny Dom Pomocy w Tarnawie oraz Dzienny Dom Opieki Tabor.

Dzięki staraniom Fundacji św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie udało się pozyskać dofinansowanie z programu wieloletniego na rzecz osób starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025, mającego na celu zwiększenie uczestnictwa seniorów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Realizowany nad Olzą od 1 czerwca do 30 listopada br. projekt “By umieć być w swoim wieku” skierowany był do mieszkańców powiatu cieszyńskiego w wieku 60 i więcej lat. Zakładał cykl warsztatów, wycieczek i imprez integracyjnych, międzypokoleniowych, w których udział wzięły również dzieci ze szkół, świetlic środowiskowych oraz studenci Uniwersytetu Śląskiego.

W ramach przedsięwzięcia zorganizowanych zostało kilka wycieczek. Uczestnicy projektu mieli okazję przejechać się kolejką na górę Żar, a innym razem odwiedzili hodowlę alpak w Górkach Wielkich. Kolejną okazją do spędzenia czasu aktywnie i w doborowym towarzystwie był wyjazd do Pszczyny połączony ze zwiedzaniem Zagrody Wsi Pszczyńskiej – Skansenu i Pokazowej Zagrody Żubrów w Pszczynie. Na liście wycieczek znalazły się także: przejazd kolejką turystyczną po Wiśle, zwiedzanie Krakowa melexami, wizyta w Planetarium Śląskim w Chorzowie oraz Palmiarni Miejskiej w Gliwicach, zwiedzanie Muzeum Regionalnego „Na Grapie” w Jaworzynce, seans zdrowotny w grocie solnej w Ustroniu oraz Fabryka Porcelany w Katowicach.

Oprócz pełnych atrakcji wycieczek, odbywały się warsztaty międzypokoleniowe dla seniorów 60+ oraz osób młodszych. Były to warsztaty tradycji regionalnych, warsztaty muzyczne prowadzone przez wykładowcę i studentów UŚ w Cieszynie oraz warsztaty manualne rozwijające zainteresowania plastyczne czy ceramiczne. W październiku na terenie Fundacji św. Elżbiety Węgierskiej w Cieszynie odbył się też międzygeneracyjny festyn rodzinny, a niedawno seniorzy bawili się na andrzejkowej imprezie, podczas której nie zabrakło tańców i poczęstunku.

„Projekt dofinansowany ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021–2025”

„źródło https://beskidzka24.pl/elzbietanki-seniorom-projekt-w-ramach-programu-aktywni-by-umiec-byc-w-swoim-wieku-polaczyl-pokolenia-w-cieszynie/

zobacz podobne

Skip to content